Těší mě, jmenuji se Beáta Zummerová.

Pocházím z malebného města na severu Čech, kde jsou ještě stále na noční obloze vidět hvězdy. Vyrůstala jsem obklopená hřebeny lesů, ve stínu laskavých obrů, po kterých jsem s láskou lezla a žasla nad syrovou krásou, které bylo třeba čas od času obětovat několik šrámů a pádů. V Liberci jsem prožila většinu svého života a byla bych tam bývala zůstala, kdybych nepotkala jednoho zelenookého kluka s čupřinou. Přestěhovala jsem se s ním do Plzně, kde jsem vystudovala vysokou školu, zapustila kořeny a založila rodinu. Jsem manželka Davida, toho kluka s čupřinou, který mi je tou nejmilejší oporou. Jsem máma dcer Evelíny a Malvíny, které jsou světlem našeho života a po boku nám dovádí ta nejrošťáčtější fenka ze všech, rozčepýřené klubko lásky jménem Lily.


Jak vnímám fotografii

Věřím, že jsou okamžiky, pro které neexistují slova. Okamžiky, kde jazyk není s to pochytit byť jen povrch zkušenosti. A pro mě osobně tam, kde selhávají slova, nastupuje obraz. Fotografie je jen jiný způsob prožívání, dotýkání se, milování. Vypráví příběhy beze slov, v tom spočívá její kouzlo a moc. Když byla fotografie vynalezena, lidé věřili, že s její pomocí pochopí smysl života. Já takové ambice nemám, ale ráda bych se životu skrze hledáček alespoň o maličko přiblížila. Roland Barthes řekl, že fotograf by měl usilovat o to, aby byl schopen dát průsvitné duši její jasný stín. A to je to, o co se snažím. Podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. 

Autoportrét v Plzni. Na fotografii je těhotná žena v dlouhých šatech.

Jak k fotografii přistupuji

Ráda bych tvořila takové fotografie, které zachytí Vámi prožívanou zkušenost. Které Vás v okamžiku prohlížení vytrhnou z každodenních povinností a připomenou Vám vůně, hlasy, vzrušující šimrání v podbřišku z nadcházejících událostí. Které Vám otevřou okno do onoho období, v němž jste se nacházeli. Ať už bylo plné lásky, radosti a smíchu, anebo plné výzev s emocemi jako na houpačce. Snažím se k fotografii přistupovat s citem a skrze ni zachycovat onu živost intimních okamžiků, které k nám promlouvají napříč časem. Láskyplné objetí rodičů, jiskřící oči dětí nadšením, propletené prsty milenců. To je ona opravdovost, kterou se snažím polapit do obrazů. Bez póz. Bez jakéhokoliv tlačení do něčeho, co by Vám mohlo být nepříjemné.

Reference

Reference

“Od Beáty máme nádhernou památku, která pro nás nese zachycené pocity, emoce a atmosféru důležitých životních momentů. Díky fotkám, které jsou dokonalé, si můžeme kdykoliv vybavit pocity oněch speciálních dní, kdy jsme s Beí fotili. Umí skvěle uvolnit atmosféru a člověk má pocit, že není ve společnosti pouhé fotografky, ale přítelkyně. Vřele za celou naši rodinu doporučujeme!”